ANALİZ Patrick Reilly

Zlatan veya Henke?

Böyle Ibrahimovic ve Larsson İsveç futbolseverler tarafından tutulan saygısı, onlar sadece sadece John Paul, George ve Ringo gibi ilk adlarıyla bilinir.  

Yaş neredeyse tam on ayrılmış çifti her iki İsveçli güneyde Skane bölgeden dolu. Malmö ve Helsingborg Larsson (41) den Ibrahimovic (31) her ikisi de Manchester United v Liverpool ölçeğinde bir rekabet paylaşan yerel kulüplerde oynadı.  

Her kulübün Destekleyenler yerel simge hiç İsveç'e çıkmaya en iyi oyuncusu olduğunu iddia etmek istiyorum. İyi yapılan bu güney erkek ilişkin tehlikede çok bölgesel gururla ısıtılan açabilirsiniz bir tartışma konusudur.  

Çifti arasındaki benzerlikler boldur. Larsson babası Cape Verde ise Ibra ailesi, eski Yugoslavya hem göçmenler bulunmaktadır. Grevciler İsveçli yetenek vaat için, Hollanda Eredivisie uzun bir besleyici yere dişlerini kesti. İlk Allsvenskan ayrıldıktan sonra; onların ülkesini temsil geldiğinde, hem eğlence için gol attı Barcelona büyü vardı ve birkaç yapılmış u-döner.  Onlar ortak olması herkes için kurs bir büyük fark var. Ibra kuşku götürmez yetenek hayran iken onun sözünü sakınmayan kişiliği ve kendini beğenmiş tavrı için umurumda değil, onun vatan destekçileri, daha iftiralarını vardır. Larsson, aksine, kariyeri boyunca yaptığı sportmenlik ve esneklik için iyi bir örnek olarak gösterdi bir derece popüler bir rakamdır.  İsveç ve Larsson iki kazanacak arasında bir popülerlik yarışması tutun. Konforlu.  İsveçliler, hem kendi kişisel görüşlerini daha iyi bir oyuncu sadece kim kendi görüşlerini etkilemesine izin bile - bu sahada yeteneklerini değerlendirmek geldiğinde hiçbiri zerre önemli.


Orjinal Metin

ANALYSIS

By Patrick Reilly 

Zlatan or Henke? Such is the esteem that Ibrahimovic and Larsson are held in by football fans in Sweden, they are simply known by their first names just like John, Paul, George and Ringo. 

Separated by almost exactly a decade in age, the pair both hail from the Skane region in the Swedish south. Ibrahimovic (31) from Malmo and Larsson (41) from Helsingborg both starred for their local clubs who share a rivalry on the scale of Liverpool v Manchester United. 

Supporters of each club like to claim their local icon is the greatest player ever to emerge from Sweden. It is a debate that can turn heated with regional pride very much at stake regarding these southern boys done good. 

Similarities between the pair abound. Ibra’s parents are both immigrants from former Yugoslavia while Larsson’s father is from Cape Verde. The strikers cut their teeth in the Dutch Eredivisie, long a nurturing ground for promising Swedish talent. After first leaving Allsvenskan; both scored goals for fun, had spells at Barcelona and made several u-turns when it came to representing their country. 

For all that they have in common there is of course one major difference. While Ibra’s undoubted talent is admired he has more detractors than supporters in his homeland, who do not care for his outspoken persona and cocky attitude. Larsson, by contrast, is a hugely popular figure cited as a good example for his sportsmanship and resilience throughout his career. 

Hold a popularity contest between the two in Sweden and Larsson would win. Comfortably. 

None of which matters a jot when it comes to assessing their abilities on the pitch - even if Swedes allow their personal views of both to influence their opinion of just who is the better player.