2001’de geldiği Beşiktaş‘ta kısa sürede bütün taraftarların sevgilisi olan İlhan Mansız 100’üncü yılda gelen şampiyonluğun da dominant karakterlerinden biriydi. Nouma, Pancu ve Ahmet Dursun’la oluşturduğu hücum hattıda arkalarında Sergen gibi bir virtüöz de gelince Fatih Terim’in Galatasaray’ını geride bırakmayı başarmışlardı. Ancak İlhan Mansız için dönüm noktası A Milli Takım kariyeri olmuştu. 2001/02 sezonunda Arif’le gol krallığı paylaşan İlhan A Milli Takım’ın Dünya Kupası kadrosuna seçilmiş ve Japonya’ya götürülmüştü. İlk maçlarda forma şansı bulamayan golcü oyuncu çeyrek finaldeki Senegal maçının uzatma dakikalarında altın golü atıyor ve Türkiye’yi yarı finalde Brezilya’nın rakibi yapıyordu. Üçüncülük maçında da Hakan Şükür’le iyi bir ikili oluşturan ve Güney Kore ağlarını sarsmayı başaran İlhan, bir anda bütün Uzakdoğu’nun ilgi odağı oluyordu.

İlhan Japonya'nın popüler figürlerindendi

Japonlar çekik gözlerinden dolayı İlhan’ı kendilerinden biri gibi görüyorlardı. “Türk Beckham” olarak lanse edilmeye başlanmış, hayran kitlesi her geçen saat daha da artar olmuştu. İlhan Mansız artık Uzakdoğu’nun en popüler figürlerinden biriydi. Chelsea maçında kırmızı kartla oyundan atılınca Lucescu tarafından üstü çizilen İlhan için artık Uzakdoğu kapıları açılmıştı. Beşiktaş’la 4,5 milyon dolar bonservis bedeli karşılığında anlaşan Vissel Kobeİlhan Mansız’la da seneliği 3 milyon dolardan 5 senelik anlaşma imzalıyordu. Böylelikle Uzakdoğu’nun yolunu tutan İlhan Mansız Vissel Kobe formasını üstüne geçiriyordu.

Japonya serüveni İlhan’ın istediği gibi geçmedi. Dizindeki sakatlık sürekl başına bela olan golcü oyuncu yıllar sonra o günleri şöyle anlatacaktı: “Türkiye’de futbolcu ticareti hayvan ticareti gibi. O dönem kulüp Japonya’dan gelen teklifi değerlendirdi. 28 yaşındaydım. Dizimdeki sakatlık satılmamı ne kadar etkiledi bilemiyorum. Tabii ki Japonya’ya gitmek istemezdim. 28 yaşında bir futbolcu Avrupa’da oynamak ister. Takımımla şampiyonluğa oynuyordum. Japonya’ya gitmek sürgün gibiydi. Türkiye’de sporcuların haklarının, özellikle yerli futbolcuların haklarının çok iyi korunduğunu söyleyemem. Japonya’ya gitmeye dirensem PAF takıma giderdim, bu da benim kariyerimi etkilerdi.”İyi olduğunuz dönem herkes arkanızda. Önemli olan kötü günlerinizde kimin destek verdiği. Ben hiçbir zaman oynadığım kulüplerden vefa beklemedim ama haksızlığa gelemiyorum. Hep kulübün menfaatlerini ön planda tuttum. O anlamda Türkiye’de futbolculuk, transferler özellikle hayvan ticareti gibi.”

fourfourtwo.com