Türk futbolunun deneyimli teknik adamlarından Hikmet Karaman; Beşiktaş’ın Şampiyonlar Ligi’ndeki elde ettiği 3 zaferi Skorer TV’ye değerlendirdi.

57 yaşındaki teknik adamın sorulara verdiği yanıtlar şöyle: (Açıklamalarını haber içi videodan da izleyebilirsiniz...)

***
 
- Beşiktaş, Şampiyonlar Ligi’nde Porto, Monaco ve Leipzig'i yenerek Türk futbol tarihinde bir ilke imza attı. Bu başarının sırrı sizce nedir?

Öncelikle ifade edilmesi en gereken konu deneyim. Geçen sene Beşiktaş finale kadar gelebilirdi. Şanssız şekilde elendi. Ondan önceki sene de bir başarısı var. Beşiktaş daha önce G.Saray'ın yaptığı gibi Avrupa'da kaliteli, başka oynayan, deneyim kazanmış bir takım. Beşiktaş, Türkiye Ligi ile Şampiyonlar Ligi'ni karşılaştırdığınız zaman farklı performanslar çizebiliyor. Başarıdaki önemli etkenler; birinci derecede teknik adam, takım deneyimi. İkincisi Vodafone Park. Buraya gelenler sadece Beşiktaş futbol takımına karşı oynamıyorlar. Geçen sene Rizespor'la burada maç yaptık. 1-0 yenildiğimiz karşılaşmanın ardından şunu söyledim: 'Sadece Beşiktaş'a karşı oynamıyorsunuz, Beşiktaş taraftarına karşı da oynuyorsunuz.' Aslında bu tarihi cümleydi. O zaman pek dikkat çekmedi ama, Leipzig maçında çıkan futbolcunun (Werner) ve teknik direktörünün maç sonu beyanatı aslında bunu gösteriyor. 

***

‘Şenol hocanın maçtan sonra verdiği demeçler çok önemli’ 

Leipzig o kadar küçümsenecek bir takım değil. Bundesliga'da aldığı sonuçlara bakın. Geçen hafta Dortmund maçını seyretsinler. Leipzig'i, Porto'yu sıradan bir takım olarak görüyorlar. Beşiktaş son derece iyi futbol oynayarak Türkiye'yi çok iyi temsil ederek iyi sonuçlar almıştır. Tebrik etmek gerekir. Şenol hocanın maçtan sonra verdiği demeçler de çok önemliydi. Türkiye'de futbolun gelişmesi sadece yöneticiler, futbolcular, teknik direktörlere değil, medya, taraftar ve futbol kültürüne de bağlı. Bu kültürün gelişmesi gerekiyor. G.Birliği maçından sonra hem teknik direktör hem futbolcular yerden yere vuruldu. Türkiye'de öyle bir olay yaşıyoruz ki ya imparatorsun ya da asker. Hiçbir şeyin ortası yok. Bakın Monaco takımı kaybetti, maçtan sonra taraftar alkışladı. Bizde mağlubiyetten sonra bir baskı var. Ne diyor Şenol hoca: "Eleştirilerden çok kişisel duygularımızı başkaları üzerinden konuşuyoruz. Abartılı olmadığı sürece eleştiri niye yapıldı demem. Bana değil, Türk futboluna zarar verir. Monaco pahalı genç bir takım, maç kaybedince dünyanın sonu görmüyorlar. İnşallah biz de bundan ders alırız." Sonuna kadar katılıyorum. Bu üç paragrafı medyanın, Türkiye'nin işlemesi gerekiyor. 

***

Kaynak: Skorer / Tuncay Hoş