Nasıl Futbol Hakemi Olunur?  

www.tff.org adresinden “Herkes İçin Futbol” yani HIF hakemliği başvurusu yapılır.
Şartı ise en az 18 yaşında olmak. Bulunduğunuz ilde hakemlik kursu açıldığında TFF tarafından size online eğitim için kullanıcı adı ve şifresi verilir. Online eğitimde Futbol Oyun Kuralları öğretilir, bu eğitimden sonra online sınava tabi tutulursunuz. 100 üzerinden 60 ve üstü alırsanız bir veya iki hafta sonra ilinizdeki sınıf eğitimine çağırılırsınız. Burada Futbol Oyun Kuralları derinlemesine öğretilir ve ardından bir sınava daha tabi tutulursunuz. 100 üzerinden 60 ve üstü alırsanız, ertesi günkü saha eğitimine davet edilirsiniz. Burada bayrak ve düdük çalışmaları yapılır. Eğitimleri tamamladıktan sonra artık ilinize bağlı TFF HIF hakemisiniz. (HIF hakemleri TFF’ye kayıtlıdır ancak henüz lisans numaraları yoktur, bir üst kademeye yükseldiklerinde lisans numarası alırlar.)  

Hakem Olma Şartları Nelerdir?
a- En az lise ve dengi okul mezunu olmak (Kurs tarihinde lisede öğrenim görmekte olan öğrencilerde bu şart aranmaz. ) ve bunu belgelemek,
b- En az 18, en çok 26 yaşında olmak (En az bir sezon Türkiye Profesyonel Liglerinde oynamış olanlarla, 2 sezon Amatör Liglerde oynamış olanlar için, durumlarını belgelemek koşulu ile en fazla 28 yaşında olmak. Belgelemede, Türkiye Futbol Federasyonu kayıtları esas alınır),
c- Tam teşekküllü hastanenin dahiliye, göz, asabiye, hariciye, kulak burun boğaz uzmanlarından “Hakemlik Yapabilir” onaylı sağlık raporu almak,
d- Cumhuriyet Savcılığından Adli Sicil Belgesi almak,
e- Atletik yapıya sahip olmak. (Erkekler için; 1.75 m. ‘den, Bayanlar için ise, 1.65 m.’den kısa olmamak.)  

Futbol Hakemliğinde Hangi Kademeler Vardır?  
HIF Hakemi : Eski tabiriyle aday hakemlerdir. Bağlı bulunduğu ilde bulunan amatör maçlarda, özel turnuva maçlarında görev alırlar. Yetiştirilen hakem oldukları için genellikle maçlara yardımcı hakem olarak çıkarlar. En az bir, en çok 2 yıl sonra il hakemi olabilirler, tabii İl Hakem Kurulu(TFF) sizin hakem olabileceğinizi düşünüyorsa.  
İl Hakemi : HIF hakemliğinden yükseldikten sonra il hakemi olunur. HIF hakemlerinden farkları ise lisans numaraları vardır ve HIF ‘lere göre orta hakem olarak daha fazla maça çıkarlar. Yine aynı şekilde HIF hakemlerinde olduğu gibi amatör maçlarda ve özel turnuva maçlarında görev alırlar. il hakemliğinden, bölgesel hakemliğe yükselebilmek için 27 yaşına kadar süreniz vardır, yükselemezseniz il hakemi olarak devam edebilirsiniz ancak profesyonel maçlara çıkma ihtimaliniz kalmaz.  
Bölgesel Hakem : Profesyonel liglerdeki maçlara çıkmaya başlarlar. Genellikle 3. lig ve bölgesel amatör lig maçlarına çıkarlar. Yardımcı veya orta hakem olarak branşlaşma bu kademede başlar. İl ve HIF hakemliğinden daha çok, sizin orta hakem mi yoksa yan hakem mi olabileceğiniz değerlendirilir.  
Ulusal Hakem : Bölgesel hakemlikten sonra gelen kademedir. Genellikle 2. lig maçlarında görev alırlar.  Üst Klasman Hakemi : Bank Asya 1.Lig ve Süper Lig’de görev alırlar.  
Fifa Hakemi : Üst Klasman Hakemi olanlardan FIFA’nın uluslararası maçlarda görev verebileceği hakemlerdir.Süper Lig’de görev alırlar ve FIFA kokartı takarlar.  Hakemlikte Nasıl Yükselinir?  Çıktığınız maçlarda gözlemci size belli kriterlere göre 10 üzerinden not verir ve bu performansınızı belirler. Her iki yılda bir yapılan tekliflerde, bir üst klasmana, şehre göre değişen sayılarda hakemler teklif edilir ve TFF bunu kabul ederse yükselirsiniz.

http://www.gazetebilkent.com/