Toni Schumacher kimdir ?

6 Mart 1954 tarihinde Almanya’nın savaştan en çok etkilenen şehri Düren’de doğdu. Gerçek adı Harald Anton Schumacher olan efsane kaleci, dünya futboluna ’Toni’ lakabıyla iz bıraktı. Bu lakabı, 1954 Dünya Kupası’na damgasını vuran ’Bern mucizesi’nin kahramanı Toni Turek’ten almıştı.

19 yaşında Düren şehrinin takımı FC Köln’e transfer olur Schumacher, ancak ilk iki yılını Gerd Welz’in yedeği olarak kulübede geçirir. 11’de sahaya çıkmak için 1977’ye kadar bekleyecektir.

Eliyle oyun kurması ve karşı karşıya pozisyonlardaki başarısıyla dikkat çekmeyi başarır. Köln formasıyla 422 resmi maçta oynayan Schumacher, kırılması güç bir rekora imza atar. Köln’de 1978’de Almanya Birinci Ligi Şampiyonluğu sevinci yaşar, 3 kez de Almanya Kupası’nı kaldırır. O artık Alman futbolunun zirvesindedir, ama neden dünya onu konuşmasın? Efsane olmaması için hiçbir neden yoktur.

EURO 1980’de Batı Almanya şampiyon olurken, Schumacher sergilediği performansla alkış alır. 4 maçta 3 gol yediği turnuvayı kırık parmakla oynadığı ortaya çıkınca daha da artar popülerliği. 1982 ve 1986 Dünya Kupası’nda muhteşem oynar, her iki turnuvanın da en çok konuşulan isimlerinden biri olur.

1982’de Fransa ile oynadıkları yarı final maçında, Battiston’a yaptığı hareket, kariyerinin en büyük dönüm noktasıydı. Tekmeyle yıktığı Battiston şuursuz bir şekilde yere yığıldı. Rakibinin dişlerini dökmekle kalmamış, kaburgalarını da kırmıştı. Schumacher hiçbir şey olmamış gibi davranıyordu, en ufak kıvılcımın sahayı savaş alanına çevireceğini biliyordu.

Fransa’da bir gazetenin düzenlediği ’Tarih boyunca en nefret ettiğiniz kişi’ anketinde, Adolf Hitler ve Benito Mussolini’yi geride bırakarak birinci oldu. Battiston’a yaptığı kasıtlı olmayan hareket, Schumacher’i, Hitler’den daha çok nefret edilen biri haline getirmişti. Bütün olumsuzluklara rağmen o işini yapıyordu.

1984 ve 86’da Batı Almanya’da ’Yılın Oyuncusu’ seçildi. ’Avrupa’nın en iyi 20 kalecisi’ listesinde yer aldı. Türkiye’ye karşı forma giydiği 2 maçta, Batı Almanya 3-0 ve 5-1’lik skorlarla galip gelmişti.

İlk kez 1979’da sırtına geçirdiği milli formaya 1986’da veda etti. Almanya kalesini koruduğu 76 maçta 75 gol yedi, 25 maçta kalesini gole kapadı. 1987’de yazdığı ’Der Anpfiff’(Başlama Düdüğü) adlı kitapta, Alman Milli Takımı’nın kimya şirketleri tarafından ilaç ve doping bağımlısı yapıldığını yazdı. O artık Almanya’da da istenmeyen adamdı. Büyük tepki çeken kitap sonrası FC Köln, Schumacher’le yollarını ayırdı.

1987-88 sezonunu Schalke’de geçirdi. 1988’de sürpriz bir şekilde F.Bahçe’ye transfer oldu. Sarı-lacivertli takımda 65 maça çıktı, 1988-89 sezonunda Türkiye Birinci Ligi’nde 103 gol atarak rekor kıran takımın efsane kadrosunda yer aldı.

İlk senesinde takım kaptanı olan ilk yabancı oyuncu olarak, Fenerbahçe tarihine geçti. 1989-90 sezonunda oynadıkları bir maçta gole engellemek isterken kafasını kale direğine vurunca, kısa süreli hafıza kaybı yaşadı. Gol yedi diye kendisiyle dalga geçen Müjdat Yetkiner’le sahada kavga emesi uzun süre konuşulmuştu.

Schumacher sert çıkınca, Müjdat takım arkadaşının üzerine yürümüş ve maç sonrası soyunma odasında Alman kaleciye takunya fırlatmıştı. Kaptan Müjdat’ın, Schumacher’in gözünü morarttığı da iddia ediliyordu. Türkiye’de ’Bizim Toni’ olarak taraflı tarafsız herkesin gönlünde taht kurdu. Kıvırcık sarı saçları, sarı kaleci kazağı, sarı şortu ve beyaz şapkasıyla hafızalara kazındı.

Sokak aralarında yapılan mahalle maçlarında, kaleye geçen çocukların hepsinin ismiydi Schumacher. Türkiye’de forma giyen gelmiş en ünlü yabancılardan biriydi Schumacher ve Uche ile birlikte sarı-lacivertli takımın en sevilen yabancı futbolcusu. Türkiye’deki ikinci senesinde sarılık hastalığına yakalanınca formundan düştü ve 1990’da futbolu bırakma kararı aldı.

Fenerbahçe efsane kaleci için jübile maçı düzenlemekte tereddüt etmedi. "Kimsesiz çocuklara okul yaptıracağım" açıklamasının ardından jübile maçının biletleri kapış kapış satıldı.

Hürriyet