Uzman öğretmen sınavı var mı? Uzman öğretmen olma şartları nelerdir? Öğretmenlere getirilen kıdem sistemine göre, bazı öğretmenlere uzman öğretmen veya baş öğretmen olma hakkı tanınacak. Öğretmenler, uzman öğretmen kadrosuna geçerek maaşlarında 1.000 TL artış yaşayacak. Sözleşmeli öğretmen ayrımı da kaldırılacak ve tüm öğretmenler kadroya geçirilecek. Peki; uzman öğretmen sınavı var mı? Uzman öğretmen olma şartları nelerdir? .

Cumhurbaşkanı Erdoğan Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki 20. Milli Eğitim Şurası'nda çok önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şurada yaptığı konuşmada Uzman öğretmenlik ve Başöğretmenlik konusunda açılamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan uzman öğretmenliğin getireceğini söyledi.

"Kadrolu öğretmen ile sözleşmeli öğretmen ayrımını ortadan kaldırıyoruz." açıklamasında bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Öğretmenliği kariyer mesleği olarak tanımlayarak adaylık, öğretmenlik, uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik için hak, görev ve sorumlulukları netleştiriyoruz." dedi.

Peki kimler uzman öğretmen olacak? Uzman öğretmen olma şartı nedir?

10 yılı dolduranlara uzman öğretmenlik vereceğiz, eğitimlerini tamamlamaları ve sınavda başarılı olmaları halinde hem bir derece vereceğiz hem de maşalarında 1000 lira artış olacak.

Yüksek lisans yapanlar sınavdan muaf tutulacak

Bu açıklamalar doğrultusunda bakarsak Öğretmenlikte 10 yılını dolduran eğitimciler sınava girip kazanmaları halinde uzman öğretmen olabilecek şayet yüksek lisans yapmış ise öğretmen sınava girme şartı aranmayacak.