Uzun yıllarını çalışma hayatına adayan yurttaşların hayali bir gün emekli olup yaşlılığında maddi olarak rahat bir hayat sürdürmek oluyor. Sigorta başlangıçı gibi bazı önem arzeden koşullar öne sürülüyor ve bu yıla göre daha farklı talep edilen şartlarda yerine getirildiğinde erken emekli olunabiliyor. Ayrıca bazı meslek dallarında erken emekli olma şansıda bulunmakta. Yaş koşulları da vazife dağılımlarına göre farklılık gösterebiliyor.

Emeklilik ile ilgili yaş şartı mevzuatta yapılan değişikliklere göre farklılık gösteriyor. Uzun seneler boyunca iş hayatında aktif olarak çalışan, sigortalı milyonlarca kişi emekli olacağı günün hayalini kuruyor ve bu süreyi daha erkene çekmek için gerekli yolları araştırıyor. Bazı meslek gruplarında erken emekli olma fırsatı bulunuyor. Yaş şartı yapılan göreve göre farklılık gösterebiliyor. Haberimizde 41 yaşında emekli olma imkanına ilişkin tüm bilgilere yer verdik. Bu kişilerin 5400 günü yani 15 yıl primleri bulunuyorsa yaş haddinden emekliye ayrıldıkları anda aylık bağlanmaya başlanıyor. Peki, kimler 41 yaşında emekli olup maaş alabiliyor? İşte erken emeklilik fırsatı için tüm merak edilenler!

Emeklilik ile ilgili yaş şartı mevzuatta yapılan değişikliklere göre farklılık gösteriyor. Bazı meslek gruplarında erken emekli olma imkanı bulunuyor. Asteğmen, teğmen ve üsteğmenler 41 yaşında emekli olabiliyorlar. 4/1-c kapsamında sigortalı sayılan bazı kamu görevlilerine emeklilik (yaşlılık) aylığı bağlanması bakımından öngörülen özel şartlar haberimizde...

Emekli Sandığı Kanunu gereğince yaş haddinden emekliye ayrılanlara en az 5400 gün prim ödeme gün sayısı olması hâlinde,

Özel kanunları gereğince kadrosuzluk nedeniyle emekliye sevk edilenlere yaş şartı aranmaksızın, prim ödeme gün sayısı en az 9000 gün olması hâlinde,

Emeklilik (yaşlılık) aylığı bağlanmaktadır. Bu durumlarda bağlanan yaşlılık aylıkları, yasada aranan yaş ve prim ödeme gün sayısı tamamlanıncaya kadar bunları çalıştıran kamu idarelerinden tahsil edilmektedir.