ITF (Ulusalararası Tenis Federasyonu) tarafından açıklanan 2 yıl men cezasının ardından dünyaca ünlü tenisci Maria Sharapova, resmi facebook sayfasından kararla ilgili açıklamada bulundu. Sharapova, CAS'a başvurarak cezaya itiraz edeceğini ifade etti.

ITF tarafından açıklanan 2 yıl men cezasının ardından Rus tenisçi Maria Sharapova harekete geçti. Kişisel facebook sayfasından yaptığı açıklamada, bilerek doping içeren madde kullanmadığını belirten Sharapova, CAS'a başvuracağını ve karara itiraz edeceğini belirtti.

ITF'nin yaptığı açıklamada, Sharapova'nın, dopingle ilgili kararı bağımsız mahkemenin vermesini istediği belirtilmişti. Ancak Sharapova, açıklamasında böyle bir istekte bulunmadığını, aksine bunun, ITF tarafından istenildiğini söyledi.

Avukatı vasıtasıyla CAS'a başvuruda bulunarak karara itiraz edeceğini söyleyen Rus raket şu ifadeleri kullandı:

"Mahkemenin kararı doğru değil. Doping kurallarını bilerek ve isteyerek yapmadım. Bunu kabul edemem. Haksız yere 2 yıl süreyle tenisten uzak kalacağım. Hemen CAS'a başvurarak karara itiraz edeceğim. Benim tenis oynamamı engellemek istiyorlar. Hayranlarımla bir arada olmayı ve tenis oynamayı özledim. Müthiş hayranlarımın her gün mektuplarını ve attıkları mesajları okuyorum. Ayakta durmak için gerekeni yapacağım. İnandığım ve doğru olduğunu bildiğim şeyler için savaşacağım. En kısa sürede kortlara geri döneceğim."

Bilindiği gibi Maria Sharapova, WADA'nın doping maddesi olarak isimlendirdiği maddeyi kullandığını ve yasak olmadığı için aldığını, ancak WADA'nın o maddeyi 1 Ocak 2016'da yasaklı maddeler arasına aldığını, kendisinin ise bu maddeyi 26 Ocak 2016'da kullandığını, yasaklı madde olduğunu da bilmediğini söylemişti.
Cihan