Hırvatistan maçında takımına turu getiren Quaresma, Avrupa basının da gündemine oturdu. Özellikle İtalya'da gündem olan Quaresma için La Gazetta Della Sport, "İtalya'da Bidon seçilen Quaresma, Portekiz'i uçurdu" yorumunu yaptı.

Futbol kariyeri boyunca Barcelona, İnter, Chelsea gibi Avrupa'nın en üst düzey kulüplerinde forma giyen, ancak Porto ve Beşiktaş forması altında gösterdiği performansı hiçbir takımda sergilemeyen Quaresma, Hırvatistan maçında attığı golle takımına çeyrek finali getirirken kendisi de birçok ülkede gazetelerin manşetlerini süsledi.

Portekiz basını ülkede kahraman ilan edilen Quaresma için "Herkes penaltıları kimin atacağını düşünürken, Quaresma 'Daha fazla oynamaya gerek yok' diyerek turu bize hediye etti" ifadesini kullanırken, yıldız futbolcu için en çarpıcı manşeti ise İtalyanlar attı.

İnter'de oynadığı dönemde sezonun en kötü futbolcusu olarak gösterilen Quaresma, İtalyanlar'ın tabiriyle 'Bidon' seçilmişti. La Gazetta Della Sport, Quaresma'nın turu getiren golünün ardından 'Bidon' göndermesi yaparak şu manşeti attı:

"İtalya'da Bidon seçilen Quaresma, Portekiz'e turu getirdi. Oyuna girdikten sonra farkını hissettiren yıldız oyuncu, İtalya macerasının ardından futbolunda büyük gelişim kaydettiğini herkese göstermiş oldu."
Cihan