Memur ve memur emeklileri maaşlarını iki yılda bir sendikanın imzaladığı zam sözleşmesine göre alıyorlar. Buna göre anlaşılan zam miktarının dışında enflasyon farkı da zam miktarına ekstra olarak ekleniyor. Enflasyon miktarının fazla açıklanması memur maaşlarını artırıyor ancak aslında enflasyon arttığı için bu zammın memur maaşlarına alım gücü anlamında bir katkısı olmuyor.

Yine de memurlar enflasyon karşısında artık daha fazla ezilmek istemiyorlar. Bir süredir sözü edilen ek zam protokolü ve refah payı gibi çalışmalardan da henüz net bir bilgi gelmiş değil. Memurlar artık ek bir zam olmadan normal sözleşme gereği alacakları zam miktarını araştırmaya başladılar.

Son 5 aylık enflasyona bakıldığında memura zam 12,46 kesinleşmiş durumda. Bu oranın içerisinde enflasyon oranıda eklenmiş durumda. Aralık ayı enflasyonu henüz açıklanmadı ancak bir çok seçkin ekonomist bir araya gelip Aralık ayı için enflasyon anketi düzenlediler. Ekonomistlere göre Aralık ayında enflasyonun yüzde 8,45 açıklanması bekleniyor. Elbette bu rakamda aşağı ve yukarı yönlü sapmalar olabilir.

Eğer bu tahmin gerçekleşirse memur zammının yüzde 20 civarlarında olması bekleniyor. Zammın netleşeceği tarih Aralık enflasyonunun açıklanacağı 3 Ocak 2022, TÜİK'in saat 10:00'da açıklama yapması beklenecek.

HANGİ ORANDA, YÜZDE KAÇ ÇIKAR?

Aralık enflasyonu yüzde 5 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 15.99 olur.

Aralık enflasyonu yüzde 6.5 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 17.64 olur.

Aralık enflasyonu yüzde 8 olursa 6 aylık enflasyon yüzde 19.30 olur.