İspanya'nın önde gelen gazetelerinden Marca, İspanya'nın futbol efsanesinin 1 Temmuz 2012'de kazanılan Avrupa Şampiyonası'nın ardından son bulduğunu ileri sürerek, "29 Haziran 2008'de başlayan fırtına Del Bosque'yle sona erdi" ifadelerini kullandı.

EURO2016 Fransa Son 16 Turu'nda İtalya'ya 2-0 kaybederek Avrupa Şampiyonası'ndan elenen İspanya'da medya, teknik direktör Del Bosque'ye yüklendi. 2008 yılında kazanılan Avrupa Şampiyonası'nda İspanya efsanesinin başladığını belirten Marca gazetesi, 2010 Dünya Kupası ve 2012 Avrupa Şampiyonası'nın kazanılmasının ardından yaşanan düşüşe dikkat çekti.

2014 Dünya Kupası'ndaki hayal kırıklığının ardından bu turnuvaya büyük ümitlerle gelen İspanyollar, çeyrek final göremeden turnuvadan elendi. Del Bosque'nin geleceği için İspanyol halkının açıklama beklediğini de sayfalarına taşıyan Marca, "Luis Aragones'in başlattığı futbol devrimi, Del Bosque ile son bulmuştur. Del Bosque'nin hatıraları kuşkusuz İspanya müzesindeki yerini aldı. Herkes için mükemmel bir futbol adamı olan Del Bosque'nin bu kanamayı durdurması gerekir." dedi.
Cihan