2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi'nde 1. dönem sonu yaklaşıyor. Önümüzdeki hafta cuma günü milyonlarca öğrenci karne alacak. Son sınavlarda alınan puanların da eklenmesi ile karne notları netleşecek. Peki, ilkokul, ortaokul, lise takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır?

İlkokul, ortaokul, lise takdir teşekkür hesaplamasının nasıl yapıldığı merak ediliyor. Dönem sonunun yaklaşması ile birlikte öğrencilerde karne heyecanı başladı. Binlerce öğrenci bu yılın ilk döneminde takdir ya da teşekkür alıp alamayacağını araştırıyor. Peki, Karne notu hesaplama nasıl yapılır? İlkokul, ortaokul, lise takdir teşekkür hesaplama nasıl yapılır?

KARNE NOTU HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Kare notu ortalaması, 1. yazılı puanının 2. ve varsa 3. yazılı puanı ile toplanmasının ardından toplam yazılı sayısına bölünmesiyle ortaya çıkmaktadır.

Tüm dersler için bu işlemi gerçekleştiren öğrenciler, ders başına çıkan not ortalamalarının hepsini toplar. Topladıkları not ortalamasını ise o dönem kaç ders aldıysa ona böler. Öğrenciler böylece o dönemin karne not ortalamasını öğrenmiş olur.

TAKDİR-TEŞEKKÜR HESAPLAMA NASIL YAPILIR?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz yılki yönetmelikte takdir ve teşekkür hesaplama işleminde kriterleri açıklamıştı. O kriterler şöyleydi:

Okul öğrenci ödül ve disiplin kurulu, derslerdeki gayret ve başarılarıyla üstünlük gösteren, özürsüz devamsızlık süresi 5 günü geçmeyen, tüm derslerden başarılı olan, dönem puanlarının ağırlıklı ortalaması 70,00 ten aşağı olmayan ve davranış puanı 100 olan öğrencilerden;

a) 70,00-84,99 arasındakileri teşekkür belgesi,

b) 85,00 ve daha yukarı olanları takdir belgesi,

c) Ortaöğrenim süresince en az üç öğretim yılının bütün döneminde takdir belgesi alanları üstün başarı belgesi ile ödüllendirir.