Milliyet gazetesinin haberine göre; FIFA Hakem Komitesi Başkanı Collina, MHK’nin operasyonu sonrası Süper Lig kadrosundan çıkarılan deneyimli isim Cüneyt Çakır’ı arayarak, yaşanan gelişmeleri sordu. Durumu takip eden UEFA yetkilileri de Futbol Federasyonu başkanvekili Servet Yardımcı’ya "şok olduk" sözleriyle tepkilerini dile getirdi.

Merkez Hakem Kurulu’nun Türk futbolunda deprem etkisi yaratan “hakem operasyonu”, FİFA ve UEFA’da da büyük yankı uyandırdı. FİFA Hakem Komitesi Başkanı Pierluigi Collina, kadro dışı bırakılan Cüneyt Çakır’ı telefonla arayarak, “Neler oluyor orada?” diye şaşkınlığını dile getirdi. Deneyimli hakem, Collina’ya kendisi ile birlikte bazı üst düzey hakemler hakkında alınan kararın gerekçesini kendisinin de bilmediğini ve yapılacak açıklamayı beklediklerini aktardı.

Atletik testi kaçırıyor

15 gün sonra Dünya Kupası’na aday hakemlerin yapılacak atletik testine katılması gereken, ancak yaşanan gelişmelerden sonra durumu belirsiz hale gelen Çakır’ın, karar değişmez ise 2022’de Katar’da düzenlenecek turnuvaya gitme olasılığı da büyük olasılıkla ortadan kalktı. Cüneyt Çakır, Dünya Kupası’nda maç yönetme hakkını elde etse idi, dünyada üç turnuvada üst üste görev yapan ilk hakem unvanını da kazanacaktı.

‘Bunun arkasında ne var’

UEFA’nın üst düzey yöneticileri de TFF ile temasa geçerek bilgi aldı. Başkanvekili Servet Yardımcı ile görüşen yetkililer özellikle FİFA kokartlı Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık ve Abdülkadir Bitigen için tepkilerini “şok olduk” şeklinde dile getirirken, “Bunun arkasında ne var?” sorusunu yönelttiler. Yardımcı ise kararın arkasında herhangi bir şey bulunmadığını, MHK’nin performans ve gençleşleştirme kriterleri doğrultusunda bu adımı attığını belirtti.

İstifalar cepte

Türk Futbolu’nu derinden sarsan kararların Merkez Hakem Kurulu içinde de ciddi rahatsızlık yarattığı ileri sürüldü. Operasyona sıcak bakmayan bazı üyelerin önümüzdeki günlerde istifa edebileceği, MHK’nin varlığının da tartışmaya açılabileceği öğrenildi.

Kalkavan rest çekti

Ligin bitimine 9 hafta kala klasmandan çıkarılan Süper Lig hakemleri ve şu an klasmanda bulunan bazı isimler ortak hareket etme kararı aldı.

İlk olarak dün RİVA’da yapılan seminerde tepkisini ortaya koyan Mete Kalkavan ve uzun yıllardır Cüneyt Çakır’ın yardımcılığını yapan Tarık Ongun ile Bahattin Duran’ın sezon sonuna kadar görev kabul etmeyeceklerini öğrenildi.

MHK başkanı Ferhat Gündoğdu’nun konuyla ilgili yaptığı konuşmanın ardından salonu terk eden Kalkavan’a gelişmelerden rahatsızlık duyan başka hakemlerin de katılacağı öne sürüldü.

Federasyon ve MHK’nin yapacağı açıklamalardan sonra yol haritasını belirleyecek olan hakemler için “gerekçeli karar” belirleyici olacak.

Önce Tahkim Kurulu, ardından da hukuki kanallar devreye sokulacak. Maddi-manevi tazminat davası da gündeme gelecek.

Ertelenen operasyon

Merkez Hakem Kurulu’nun aldığı radikal kararların aslında ligin devre arasında planlandığı, ancak dönemin MHK Başkanı Serdar Tatlı’nın buna karşı çıktığı öğrenildi. Tatlı’nın istifasıyla sonuçlanan süreçte kulüplerden ve federasyon yönetiminden gelen talebi geri çevirdiği bildirildi.

Kulüpler Birliği’nin ilk yarının sonuna kadar hakemlerle ilgili “konuşmama” kararı verirken federasyondan bazı hakemlerin futboldan el çektirilmesi konusunda söz aldığı, ancak Tatlı’nın istifasıyla operasyonun ertelendiği kaydedildi.

‘İstenmeyen adam’ talebi

Geçen sene ekim ayında MHK talimatında yapılan değişiklik ile kurula sezon içinde klasman belirleme hakkı verilmesi üç gün önceki radikal kararın altyapısını oluşturdu. Kulüpler Birliği bir açıklama yaparak konuyla ilgileri olmadığını açıklasa da, Süper Lig’den 5 kulübün bazı hakemler ile ilgili “istenmeyen adam” talebinin TFF yönetimine iletildiği belirtildi. Cüneyt Çakır, Ali Palabıyık, Fırat Aydınus, Abdülkadir Bitigen gibi önemli isimlerin de yar aldığı listenin federasyon tarafından da onaylandıktan sonra açıklandığı vurgulandı. 

Kaynak: Ntv Spor

Euroleague  


  Football - Liga Nos, Bundesliga, Serie A, EPL