Futbolda milli takımlar düzeyinde Avrupa'nın en büyüğünün belli olacağı ve 10 Haziran - 10 Temmuz tarihleri arasında Fransa'da yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası için (EURO2016 Fransa) geri sayım devam ediyor.

Fransa'da ilk düdüğün çalmasına 17 gün kala, Fransız politikacılar ise tedirgin. Fransız politikacılar EURO2016 için hala yapılması gerekenler olduğunu düşünüyor. 10 Haziran'da çalacak ilk düdükle birlikte 4 haftalık maraton boyunca tüm dünyanın gözü en büyük oyuncuların sahada olacağı Fransa’da olacak. Fakat Fransız yetkililer EURO2016 kapsamında seyircilerin güvenliğinin henüz sağlanamadığını düşünüyor.

Bir süredir Fransız polisinin stadyumdaki güvenlik başarısızlığı gündemde. Fransız politikacıları güvenlik konusunda hala eksiklikler olduğunu söylüyor. Kasım ayında yaşanan saldırılar sonucunda Fransa’da 130 kişi hayatını kaybetmişti. O zaman gündeme gelen, Avrupa Futbol Şampiyonası'nın başka bir ülkeye alınması, Fransa'da kalacaksa da maçların seyircisiz oynanması tartışmaları rafa kalksa da güvenlik zafiyetinin Fransız politikacılar tarafından dile getirilmesi maçları izlemek için dünyanın dört bir yanından Fransa'ya gelecekleri de tedirgin ediyor.

Fransız yetkililer bir aylık maratonun 10 Haziran'da başlayacak olmasının sevindirici olduğunu, ancak güvenlik adına hala alınması gereken önlemler olduğunu söylediler. Yerel yönetimde bulunan Fransız yetkililer seyircilerin güvenliği için hala çalışılması gerektiğini ifade ediyor.

EURO2016 Fransa'da olası yaşanması düşünülen her türlü olumsuzluğun önüne geçmek için Fransa'da yetkililer teyakkuzda. Dün yerel yöneticiler, Fransa Futbol Federasyonu ve UEFA’nın temsilcileri güvenlik konusunu değerlendirmek ve sistemdeki zayıf noktaları onarmak için bir araya geldi.

UEFA; 10.000 - 15.000 güvenlik personelini, 110 bölgede, stadyumlarda, takımların konaklayacağı otellerde ve maçların olacağı çevrelerde görevlendirdi. İleri teknolojilerle kalabalıkların izleneceğini, takip edileceğini de açıkladı.

24 ülkenin milli takımlarının 10 Haziran - 10 Temmuz tarihlerinde Fransa’da vereceği 'Futbolda Avrupa'nın en büyüğü olma' mücadelesi Fransa'nın 8 şehrindeki 10 stadyumunda yaşanacak. Avrupa Futbol Şampiyonası'nda ilk kez 24 takım mücadele edecek. Şampiyona boyunca 51 maç oynanacak. Fransız yetkililer 2,5 milyon seyirci bekliyor. Ayrıca Fransa’nın büyük kentlerinde dev ekranlarda taraftar alanları (Fone Zone) oluşturulup maçlar naklen yayınlanacak.
Cihan