13 Haziran 2016 Pazartesi 16:20
Ekrem Memnun: Önce burası, Rio sonra…
A Milli Kadın Basketbol Milli Takımı Baş Antrenörü Ekrem Memnun ile 2016 Rio Olimpiyat Elemeleri öncesi yaptığı açıklamada önceliklerinin Fransa'daki elemeler olduğunu, Rio'yu daha sonra düşüneceklerini söyledi.

Fransa'nın Nantes şehrinde düzenlenen eleme maçları öncesinde tbf.org.tr'nin sorularını cevaplayan Baş Antrenörü Ekrem Memnun, kısa sorulara kısa cevaplar verirken, "Stres var mı? Var, Düşünce? O da var, Sıkıntı? Belki o da var, Ama ya korku?
İşte o yok" diyerek ne kadar iddialı olduklarını gösterdi.

A Milli Kadın Basketbol Milli Takımı Baş Antrenörü Ekrem Memnun’un Fransa’nın Nantes kentinde bugün başlayan Rio Olimpiyat Elemeleri öncesi son durumu anlattı. Röportaj boyunca oldukça keyifli görünen ve bunu yardımcılarına ve takıma da yansıtan başarılı çalıştırıcı ama zaman zaman strese girdiğini de inkar etmiyor. Fakat Memnun, bu stresin 'Ya başaramazsak, ya yapamazsak' stresi olmadığını da ifade ediyor.

Ekrem Memun, bugün başlayan, ancak yarın ilk maçımızı oynayacağımız Arjantin karşılaşması öncesi önemli açıklamalarda bulundu. İşte Ekrem Memnun'un röportajının detayları:

Olimpiyat elemeleri bugün başlıyor. Bizim ilk maçımız ise yarın Arjantin ile. Takımın son durumu nasıl?
1 ay oldu takımı toplayalı. Genel olarak kondisyon, teknik, taktik anlamda turnuvaya hazırız. Yoğun çalışıyoruz. Oyuncuların form durumlarını ayarlayarak çalışıyoruz. Amacımız stresi yönetme, sakin kalabilme konusunda takıma yardımcı olmak. Tecrübeli bir oyuncu kadromuz var. Bu konuda bir sıkıntı yaşayacağımızı düşünmüyorum.

Milli Takım Nantes’a turnuva tarihinden 6 gün önce geldi. Bunun avantajları ve dezavantajları var mı?
Avantajı da olabilir dezavantajı da. İşin doğrusu biz hazırlık döneminde maç oynayacak takım da bulamadık. Hem buraya bizim gibi erken gelen takımlarla hazırlık karşılaşması oynamak, hem de atmosferi görmek istedik. Ben bu erken gelmenin sonucunun iyi olacağını düşünüyorum. Tabii bunun için turnuvanın sonunu da görmek lazım.

12 kişilik kadroyu seçerken neleri ön plana aldınız?
Bu takımı oluştururken en iyi oyuncuları seçelim de öyle bir takım yapalım diye düşünmedik. Elimizdeki olanaklarla en iyi takımı oluşturmaya çalıştık. Biz kadrodaki bütün oyunculara güveniyoruz. Esasen ilk 5’i değil, benchi oluştururken neye ihtiyacımız var onu hesapladık. Bizim için önemli olan benchte kimler yer alacaktı. Kadroyu bu ihtiyaca göre kurduk.

Kadın basketbolunda Türkiye’nin en iyi takımı burada diyebilir miyiz?
Bunlar tabii ki Türkiye’nin en iyi oyuncuları. Açıkladığımız kadronun dışında kalıp tekrar bizimle olacak olan oyuncular var. Biz ilk olarak 18 kişi açıklayıp, daha sonra kademe kademe 12’ye indirdiğimiz kadroda kimden ne katkı alabiliriz, onu düşündük. İnşallah doğru karar vermişizdir.

Milli Takımımız bu dönemde 6 hazırlık karşılaşması oynadı ve hepsini kazandı. Ekrem Memnun için hazırlık maçı da olsa kazanmak mı ön plana çıkar, yoksa kaybetsek de iyi oyun mu?
Bu takımın geçmişinde kazanma kültürü var. Kazanmak hazırlık maçı da olsa bu takım için artık bir alışkanlık. 6 maçın içinde inişleri çıkışları olan tek karşılaşma burada oynadığımız Venezuela maçı. İlk periyot farklı öndeydik, ikinci ve üçüncü periyotlarda farklı gerideydik. Ancak full konsantrasyon ve full enerji, yani bu ikisinin bileşimi oyunun sonunda bize galibiyeti getirdi. Benim Venezuela maçında üzüldüğüm, rakibin ne noktada olduğu değil. Bizim her zaman kendimizi kontrol edebilmemiz lazım. Ben o maça da öyle yaklaştım. Amaç tabii ki bir sakatlık olmaması. Aslında maça çok iyi de başladık. Sonra enerji tasarrufuna girdik. Maçın sonunda vidaları sıktık ve kazandık. En iyi oynadığımız bir maç değildi. 15-16 boş atışı kaçırdık. Ama kazandık. Kazanmak güzel şey. Hazırlık maçı da olsa hep kazanmak isterim.

Gruptaki iki rakip sırasıyla Arjantin ve Kamerun. Rakipleri iyi analiz ettiğinizi düşünüyorum...
Biz kendimizi en yukarıda görmek istiyoruz. Arjantin ve Kamerun’un durumu bizi hiç ilgilendirmiyor. Benim gözümde onlar şu anda dünyanın en iyi iki takımı! Ben öyle görüyorum. Rakibin adına bakıp o rakiple öyle oynayalım, bu takiple böyle oynayalım düşüncesinde değiliz. Maçları çıkıp kazanmak istiyoruz. İnşallah da kazanacağız.

Geçtiğimiz sene takım Avrupa Şampiyonası Finalleri’nde oynarken takımın başında siz vardınız. Elemelerde ise yoktunuz. Şimdi yeniden siz varsınız. Nelerin değiştiğini gördünüz?
Ortada iki farklı takım var. Bu kez geldiğimde oyuncuları çok daha hazır ve motive gördüm. Geçen sene ilk kez görev yaptığımda Avrupa Şampiyonası’na hazırlanmak için sadece 15 günlük bir süre vardı. Ben öncelikle oyunculara kendimi anlatmaya çalıştım. Yeni bir düzene geçtik. Çok farklı bir noktada başladık. Sonra bildiğiniz gibi kışın takımı Avrupa Şampiyonası Eleme Grubu maçlarında Aziz Akkaya yönetti. Aziz de aynı felsefe ile devam etti. Şimdi görüyorum ki tüm oyuncular bu felsefeyi benimsemiş durumda. Sonunda işin ucunda olimpiyat var ve olimpiyatlar 4 yılda bir yapılıyor. Herkes Milli Takım’da oynamak ve bu heyecanı yaşamak istiyor. Takımı çok kararlı gördüm. Çalışmalar iyi, atmosfer iyi.

Avrupa Şampiyonası Elemeleri’nde bazı oyuncular kadroda yoktu. Ama şimdi varlar. Bu takım içindeki dengeleri nasıl etkiliyor?
Gelmeyen 3 oyuncu (Nevriye Yılmaz-Birsel Vardarlı Demirmen-Lara Sanders) bu takıma çok büyük katkı sağlamış, Türk Kadın Basketbolu’nun bir yere gelmesini sağlamış oyuncular. Bunlar sezon içinde gerek lig, gerekse Euroleague maçları dolayısıyla yoğun bir tempoda yer aldılar. Ve bize yorgun olduklarını söylediler. Ve buraya gelmeden önce de kendilerini psikolojik ve mental açıdan olimpiyat elemeleri için hazırladılar. Takımın içinde olumsuz bir hava olmadığı gibi, çok da saygı gören oyuncular bunlar.

Hazırlıklara başlarken 18 kişilik bir kadro açıkladınız. Ancak sonuçta bu kadro 6 kişi eksilerek 12’ye indi. Kalanların değil ama kadrodan çıkanların psikolojisi ne durumda?
Kadrodan çıkanlar tabii ki üzülüyor. Ben de üzülüyorum. Biz ilk günden ülkemizi burada en iyi şekilde temsil edecek kadroyu oluşturmaya çalışıyoruz. En iyi mücadeleyi gösterip, olimpiyatlara gitmek istiyoruz. Bu kadroda olmayı herkes ister. Ama 18 kişi oynayamayacağımıza göre birilerinin çıkması gerek. Sakatlık, şanssızlık olur diye buraya da 14 kişi geldik. Ama artık 12 kişiyiz. İsmi bildirilmeyen Esra ve Pelin de bizimle burada.

Ekrem Memnun dar rotasyonla mı oynamayı sever, yoksa daha geniş bir rotasyonla mı?
Gönül ister ki geniş bir kadro ile oynayalım. Maç sırasında 12 oyuncuyu birden kullanalım. Ama bu çoğu zaman mümkün gözükmüyor.

Kadro açıklandığında belki de üzerinde durulması tek isim Şebnem Kimyacıoğlu’ydu. Çünkü bir süre basketbola ara vermiş, geçen sene Avrupa Şampiyonası Finalleri kadrosunda yer almamış, bu sene de Yakın Doğu Üniversitesi’nde kısa bir dönem oynamıştı. Neden Şebnem?
Şebnem çok fark yaratan bir oyuncu. Ve sadece 4 ay basketbol oynamadı. Takıma çok büyük katkı sağlayacağını düşündüğüm, katma değer katacak bir oyuncu. Takım içinde de çok seviliyor.

Olimpiyatlar’a katılma hakkı elde edersek buradaki kadro aynen Rio’yada mı gidecek? Yoksa bazı eklentiler olacak mı?
Olimpiyatlara gidersek yeni isimler için TBF Yönetimi ile konuşacağım. Tur atlarsak çekilen gruba bakacağım. Bu takımdan elenen oyunculara da söyledim. Herkes kendini hazır tutsun. Çünkü Rio’ya gidersek onlara da ihtiyacım olacak.

Kadın Milli Takımı hep Süper Lig oyuncularından oluşuyor. Örneğin hiç mi TKBL’den ya da daha alt ligden bir oyuncu A Milli Takıma giremez? Futbolda zaman zaman bunun örnekleri var. Ama basketbolda yok.
TKBL’ye baktık. Oradan buraya geniş kadroya alabileceğimiz bir oyuncu var mı çok düşündük. Sezon içinde Aziz Akkaya o ligi takip etti. Çok kişiyle konuştu. Performansı ile bize katkı yapabilecek bir arkadaş çıkar mı, baktı. Şu aşamada oradan buraya bir oyuncu gelmesi zor. Ama 4 artı 1 kuralı sonrasında TKBL de gittikçe güçleniyor. Üst ligde yer alamayan Türk oyuncular artık orayı tercih ediyor. Bence oyuncu havuzu gittikçe genişleyecek ve o ligden de Milli Takıma oyuncu gelecek.

Adı Milli Takımla özdeşleşmiş bazı oyuncular var. Örneğin Nevriye. Basketbolu bırakırsa ne yapacağız? O eksikliği hissettirmeyecek biri var mı?
Nevriye’nin basketbolu henüz bırakmaması, daha oynaması lazım. Onun şahsi kararı tabii. Sonuçta oyuncuların kariyeri bir gün bitiyor. Nevriye yıllarca fedakarlık yaptı. Basketbolu hayatının merkezine koydu. Örneğin Birsel de, Şaziye de çok emek verdi. Ancak alt yapıdan da çok iyi oyuncular geliyor. Tabii Nevriye’nin birebir aynısını çıkaracağız diye bir iddiamız yok. Yerine gelecek oyuncular farklı yeteneklerde olabilir. TBF Kadın Basketbolu’na çok büyük, muhteşem destek veriyor. İyi oyuncu, fark yaratan oyuncu mutlaka gelecek. Ama tabii zamanla...

Son olarak Ekrem Memnun A Milli Kadın Takımı Başntrenörü olarak buradaki atmosferi nasıl değerlendiriyor?
Buradaki atmosfere bakarsak herkes bizi favori gösteriyor. Biz takımımıza çok güveniyoruz. Herkes Olimpiyatlara gitmek istiyor. Ama şunu unutmayalım. Burada bulunan 12 ülke de bunu çok istiyor. Maçları maksimum konsantrasyon ile oynamamız gerek. Maç oynanmadan kazanılmıyor. Bu bir eleme turnuvası. Bir topun, bir hatanın bile çok önemli olduğu maçlar oynayacağız. Olimpiyatlar’a gidersek orası ile ilgili hayallerimi o zaman konuşacağız. Ama ilk hedefimiz buradan olimpiyatlara gitmek.
Cihan
Son Güncelleme: 13.06.2016 21:13
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.