Avrupa’nın en iddialı liglerinden biri olarak gösterilen Almanya Bundasliga’nın yeni sezonunda 1. ve 2. Lig takımları televizyon naklen yayınlarından toplam 4 milyar 640 milyon Euro elde edecek.

Almanya 1. Ligi ve 2. Ligi’nde yer alan toplam 36 takım arasında başarı durumuna göre paylaştırılacak naklen yayın gelirleriyle ilgili yapılan açıklamada, Bundesliga maçlarının 2017-2018 sezonundan itibaren Eurosport kanalında da gösterileceği kaydedildi.

Bundesliga’daki toplam 612 maçtan 572’sini ise Sky televizyonu ekranlara getirecek. Amerikan Discovery kanalına ait olan Eurosport'un yanı sıra, Alman ZDF ve ARD televizyonları da bugüne kadar devam eden spor programları ve bu programlar için gerekli yayınları alma haklarını ellerinde bulunduracak.

Bundesliga, İngiliz ve İspanya liglerinden sonra Avrupa’da en çok ilgi gören futbol liglerinden biri olarak biliniyor. Alman kulüpleri mali yapılarıyla Avrupa’nın en sağlam ekipleri olarak gösteriliyor.

Avrupa'nın en yüksek seyirci ortalamalı ligi olarak da bilinen Bundesliga'nın yapılan anlaşma sonucu Sky Sport, Eurosport ve ARD 2017/18 sezonundan 2020/21 sezonuna kadar Almanya içi yayın haklarının sahibi oldu.

Anlaşmaya göre Sky Sport yayın haklarının %85'ine sahip olacak. Cumartesi ve pazar günü oynanacak bütün maçların yayını Sky Sport'ta olacak. Ayrıca Bundesliga 2'nin yayınları da Sky Sport aracılığıyla yapılacak.

Eurosport ise Cuma akşamları oynanacak maçların canlı yayınlarını yapacak. ADF ise, ZDF ile anlaşmalı olarak cumartesi ve pazar günleri şifresiz olarak bir maç yayını yapacak.

4 sezonluk toplam 4,64 milyar euro, sezonluk ise 1,16 milyar euro'yu bulan yayın anlaşması ile mevcut anlaşmanın %85 artışına imza atıldı.
Cihan