Süper Lig’in 11. haftasında Atakaş Hatayspor ile Beşiktaş, Yeni Hatay Stadında karşılaştı. Rakibine 1-0 mağlup olan Beşiktaş cephesinde ofsayt nedeniyle iptal edilen Mehmet Topal'ın şık golü nedeniyle hakeme tepki vardı. Peki Beşiktaş'ın ofsayt nedeniyle iptal edilen golü için kurallar ne diyor? İşte eski hakemlerin görüşleri...

Beşiktaş'ın Hatayspor karşısında Mehmet Topal ile bulduğu ve daha sonra VAR incelemesiyle iptal edilen golü, beIN SPORTS'taki Trio programında konuşuldu. Eski hakemler Bülent Yıldırım, Lale Orta ve Deniz Çoban, çok tartışılan pozisyonu değerlendirdi.

VAR

Beşiktaş'ın iptal edilen golünde ofsayt kararı doğru mu?

Ntv Spor sitesinin derlediği görüşler şu şekilde;

Deniz Çoban, "Cüneyt Çakır izledi izledi, karar veremedi. Yardımcısını çağırıp 'biraz da sen bak' dedi. İzlediler, izlediler, ofsayt kararı verdiler. 1 dakika 10 saniye izlediler. Ben de diyorum ki; bu sana göre, bana göre bir pozisyon. Bu, VAR'ın konusu değildir. Karpuz gibi ikiye bölünüyoruz. Herkes farklı bir görüş bildiriyor"

Çoban, "Ben bu hareketi, kaleciyi yanıtlacak bir hareket gibi görmüyorum. Kalecinin de belli belirsiz bir şikayeti var. Montero bu hareketi yapmasaydı, kaleci bu topu kurtarabilir miydi? Kararsız kaldığımız konu bu. Bence açık bir aksiyon yok. Gol verilmesi daha doğru olurdu" dedi. 

Bülent Yıldırım ise, "Pozisyonda yorumlanması gereken bir durum var. VAR, hakemleri bu yüzden çağırdı. Bu yüzden VAR müdahalesi bence doğru. Montero, ayağını çekmeseydi zaten pozisyon ofsayt olacaktı. Montero'nun bu hareketi, kalecinin refleksini etkiliyor. Bu pozisyon, bu yüzden teorik olarak ofsayt" ifadelerini kullandı. 

Lale Orta da pozisyonu değerlendirirken, "Kalecinin atlamasına baktığımız zaman, geciktiğini görüyoruz. Montero'nun durumu, kesinlikle kalecinin dikkatini dağıtıyor. Bu da ofsayt tanımları içine giriyor" diye konuştu.