Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA), son dönemde yolsuzluk soruşturması geçiren Arjantin Futbol Federasyonu'nun (AFA) yönetimine geçici olarak el koyduğunu duyurdu.

Geride kalan hafta içinde Arjantin'de, aynı zamanda FIFA konsey üyesi de olan Arjantin Futbol Federasyonu Başkanı Luis Segura hakkında yayın gelirlerinde dolandırıcılık ve yolsuzluk suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.

Bu gelişme üzerine harekete geçen FIFA'nın Arjantin Futbol Federasyonu'nun (AFA) yönetimine geçici olarak el koyduğu belirtiliyor. Konuyla ilgili FIFA'nın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, FIFA üyeleri arasından seçilen kurul üyelerinin, 'normalleştirme komitesi' adı altında Arjantin Futbol Federasyonu'nun yönetimini üstleneceği açıkladı.

Açıklamada, Arjantin Futbol Federasyonu'nun mali yapılanmasını ve FIFA kriterlerini yerine getirmesini sağlamak amacıyla görevlendirilen komitenin, Arjantin Futbol Federasyonu'nda genel seçimin gerçekleştirileceği 30 Haziran 2017 tarihine kadar görevine devam edeceği, düzelmenin olmaması halinde sürenin daha da uzayabileceği vurgulandı.
Cihan