Formula 1 yarışlarına bu sezon ilk kez ev sahipliği yapacak Azerbaycan'da hazırlıklar tüm hızıyla sürerken, Formula 1'in Bakü ayağının resmi elçisi seçilen İspanyol pilot Fernando Alonso bugün Bakü'yü ziyaret etti.

İki dünya şampiyonluğu bulunan Mc-Laren Honda takımının tecrübeli pilotu Alonso, 17-19 Haziran tarihlerinde Bakü'de yapılacak Formula 1 Avrupa Grand Prix'i öncesi Bakü'ye gelerek incelemelerde bulundu. Yarışın gerçekleşeceği Bakü caddelerini gezen İspanyol pilot, Türk basınına da açıklamalarda bulundu.

Türk Milli Takımı'nın tecrübeli oyuncusu ve İspanya'nın dünyaca ünlü kulübü Barcelona'da forma giyen Arda Turan'la ilgili bir soruya da cevap veren Fernando Alonso, Arda Turan'ın Barcelona'daki başarılı performansını beğendiğini söyledi. Kendisinin iyi bir Real Madrid taraftarı olduğunu da belirten Fernando Alonso, Arda Turan'ın kendi tuttuğu takımı Real Madrid'de oynamasını da çok istediğini söyledi.

"BAKÜ'DEYİM, GRAND PRİX'E YENİDEN GELMEK HEYECAN VERİCİ"

Formula 1'in Bakü ayağının resmi elçisi seçilen İspanyol pilot Fernando Alonso bugün Bakü'yü ziyaret etti.

Bakü'de aralarında Türk basın mensuplarının da bulunduğu çok sayıda yabancı ve yerli basın mensuplarının sorularını cevaplayan Fernando Alonso, özellikle en son Valencia'da yapılan Avrupa Grand Prix'inin heyecanlı geçtiğini açıkladı. "Şimdi Avrupa Grand Prix'i için Bakü'deyim. Grand Prix'e yeniden gelmek başlı başına heyecan verici." diyen Alonso, Bakü'nün yarışlar için heyecan verici bir pistinin olacağını tahmin ettiğini söyledi.

Basın toplantısının ardından Azerbaycan Spor Bakanlığı'nın özel davetlisi olarak Bakü'de bulunan Türk basın mensuplarının sorularını da cevaplayan Fernando Alonso, İstanbul Park'ta yapılan Formula 1 yarışını unutamadığını söyledi.

Fernando Alonso, Azerbaycan'a yeni geldiğini, Bakü'yle ilgili iyi izlenimler edindiğini belirterek, "Bugün yeni geldim. Çok iyi bir izlenim edindim. Farklı kültürleri, tarihi binaları ve tutkulu taraftarları görebileceğimiz, çok hoş bir şehir. Formula 1 gibi bir spor bir ülkeye yeni geldiğinde, her zaman yarışlara ilgi gösteren taraftarların heyecanını görebilirsiniz. Aynı şekilde biz de heyecanlıyız. Yarış pistini gördüm; nevi şahsına münhasır. Bazı yerlerde dar sokaklar sebebiyle bazen sıkıcı yarışlar olabiliyor. Ama burada tam tersi. Muhteşem bir yarış olacak. Herkes keyif alacak ve Formula1'i tüm Azerbaycan halkına açacağımızı ümit ediyorum." dedi.

Bakü pisti gibi şehir içinde yapılan Monaco ve Singapur pistleriyle Bakü'deki pistin benzerliklerinin sorulması üzerine ise Fernando Alonso, "Monaco ve Singapur'la kıyas etmek doğru değil. Burası çok komplike. Burada yüksek hızla alınabilecek çok sayıda viraj, 2 kilometrelik düz yollar var ki 350 kilometre/saat hıza ulaşabilirsiniz. Burası dünyadaki en hızlı yol ringi. (street circuit). Burada çok sayıda aksiyon, çok sayıda araç geçme olacak ve bu televizyon izleyicileri için hoş olacak biz de sporcular olarak keyif alacağız." diye cevap verdi.

"HEPİMİZ İSTANBUL'U ÖZLÜYORUZ"

Bir Türk basın mensubunun geçirdiği kaza ve şuanki durumuyla ilgili sorusuna da cevap veren Fernando Alonso, "Kendimi iyi hissediyorum. Bu yıl daha iyi bir pozisyonda olacağımızı düşünüyoruz. Ama daha istediğimiz seviyede değiliz. Kendimizi daha da geliştirerek arabada istediğimiz hızı yakalamalıyız. Haziran'da çok daha iyi bir pozisyon için yarışacağımızı düşünüyorum." dedi.

Başka bir Türk basınz mensubunun İstanbul Park ve İstanbul ile ilgili sorusunu da cevaplayan Fernando Alonso, "Hepimiz İstanbul'u özlüyoruz. Tüm sürücüler orada güzel yarışlar yaptı. Çok keyif almıştık. İstanbul'da birinciliği kaçırmıştım. İkincilik hiçbir zaman yeterince iyi değildir. İstanbul'da gelecekte tekrar yarışıp birinci olmak isterdim. Avrupa Grand Prix'inin Bakü'ye gelmesiyle Türkiye'ye yakın bir yerde yarışıyor olacağız. Ümit ederim ki Türk taraftarlar da Bakü'ye gelecektir." diye konuştu.

"ARDA TURAN'IN REAL MADRİD FORMASI GİYMESİNİ İSTERİM"

Formula 1'in dünya ünlü yarışçısı Fernando Alonso, Türk basın mensuplarının futbolla ve İspanya'da Barcelona'da forma giyen Arda Turan'la ilgili sorularını da cevapladı.

A Milli Futbol Takımı'nın başarılı oyuncusu Arda Turan'a övgüler dizen Fernando Alonso, "Arda çok yetenekli bir futbolcu. İspanya'da çok başarılı oldu Athletico'da. Şimdi Barcelona'da ve her şeyi kazanıyorlar. Çok mutlu olduğundan eminim. Tüm İspanyollar onun ne kadar yetenekli olduğunu biliyor. Hakkında en iyisini diliyoruz. Bıraktığı sakalı da seviyoruz. Onu bir gün Real Madrid'de görmek isterim. Ben Real Madrid taraftarıyım. En iyi takım değil Barcelona ama sürekli kazanıyor. Onlara saygı duyuyorum. Şu anda çok güçlüler." diyerek sözlerini tamamladı.

Fernando Alonso, Türk basın mensuplarının kendisine gösterdiği ilgiden memnun gözükürken, açıklamalarının ardından da basın mensuplarıyla tek tek fotoğraf çektirdi.

FORMULA 1 BAKÜ GRAND PRİX

Spor başkenti imajını kazanan Bakü'de, milyonlarca izleyicisi olan F1 yarışlarının daha da büyük ilgi görmesi bekleniyor. Dünyanın tanınmış en hızlı pilotlarının mücadele edeceği Bakü'deki yarış, Monaco'dan sonra şehir merkezinde yapılan ikinci yarış olma özelliğini de elinde bulunduruyor. Bakü'nün güzelliklerinin tüm dünyaya tanıtılmasını amaçlayan yarışın tarihi sokaklarda düzenlenecek olmasının da pilotları ayrı heyecanlandırdığı belirtiliyor.

Bakü Grand Prix'i için belirlenen yarış pisti, Bakü Şehir Halkası (Baku City Circuit) ismi verilen güzergahta kurulacak. Yarışa, Hazar Denizi kıyısında Bakü'nün en turistik yerlerinden olan Azadlık Meydanı'ndan start verilecek. Ardından güzergah üzerindeki şehrin caddelerini turlayacak otomobiller, tarihi İçerişehir sokaklarından da geçerek bitiş çizgisine ulaşacak.

Toplam 6 kilometre mesafe olan yarış pistinde zor koşullu 20 viraj bulunacak. Pistin Hazar Denizi kıyısındaki 2.2 kilometrelik bölümünde ise F1 otomobillerinin hızı saatte 340 kilometreye kadar yükselebilecek. Bu hızla 2016 sezonunda F1 yarışlarındaki Bakü Şehir Halkası, en hızlı pist rekoruna imza atacak.

500 MİLYON'DAN FAZLA SEYİRCİ

F1 mücadelesini yarışma alanında canlı olarak 30 bin seyirci izleme fırsatı bulacak. Yerli ve yabancı televizyonlardan da canlı yayınlanacak F1 yarışını, 500 milyondan fazla seyirci izleyebilecek. Azerbaycan'ın ev sahipliği yapacağı organizasyonda Bakü'nün tüm dünya tarafından daha da iyi tanınacağı düşünülüyor.
Cihan