Futbolda heyecanın EURO2016 Fransa'da yarın çalacak başlama düdüğüyle zirve yapması beklenirken 1 Haziran tarihinden itibaren geçerli olan yeni kurallar da takımları harekete geçirdi.

Değişen bazı kuralların futbolculara daha iyi anlatılabilmesi için Almanya Futbol Federasyonu, tecrübeli eski hakem Herbert Fandel’i (52) Fransa’nın Evian kentinde bulunan milli takım kampına gönderdi. 1996 ile 2009 yılları arasında Bundesliga’da hakemlik yaptıktan sonra Alman Futbol Federasyonu Hakem Konseyi Başkanlığı da yapan Fandel’in, yeni kuralları Alman milli takımına seminer vererek anlatacağı belirtildi.

Kısa süre önce Uluslararası Futbol Birliği Kurulu (IFAB), futbolda 95 yeni değişikliği kabul etmiş ve bu yılın Haziran ayından itibaren uygulamayı kararlaştırmıştı. Yeni kurallar arasında, ceza sahası içinde topa hamle yaptığı halde rakibini düşüren bir futbolcuya şimdiye kadar olduğu gibi kırmızı kart verilmesi yerine sarı kart verilmesi de yer alıyor.

Böylelikle bir pozisyonu üç defa cezalandırmanın da önüne geçilmiş olacak. Daha önce böyle bir pozisyonda penaltı kararı veriliyor, futbolcu kırmızı kartla oyundan atılıyor ve bir de ceza alıyordu.
Cihan