Leicester City’yi 132 yıllık kulüp tarihinde ilk kez Premier League şampiyonluğuna taşıyan 65 yaşındaki İtalyan teknik adam Claudio Ranieri, yeni sezon öncesi ülkesinin yüksek tirajlı gazetelerinden La Gazzetta dello Sport’a açıklamada bulundu. 

Yeni sezondaki hedefleri sorulan Ranieri, her şeye sıfırdan başlayacaklarını vurgulayarak "Şampiyonluğu kazandık. Belki de tekrar edilemeyecek bir iş başardık. Şimdi yeni bir sayfa açılıyor. Geçen sezon başında şampiyonluğumuza 1'e 5.000 oran veriliyordu, yeni sezonda ise bu oran 1'e 6.000'den başlayacak. Hedefimiz kümede kalmak için 40 puan barajına erişmek." diye konuştu. 

Gelecek sezon 5 kulvarda birden yarışacaklarını hatırlatan Ranieri, adım adım ilerleyeceklerini, ligde ilk 10’da yer alabilirlerse bunun iyi olacağını dile getirdi. 

Bu sezon tarihlerinde ilk kez Şampiyonlar Ligi’nde mücadele edecek olmalarıyla ilgili çekincesini de ifade eden İtalyan teknik adam, "Şampiyonlar Ligi’nde mücadele etmek her zaman büyüleyici ama size çok enerji kaybettiriyor. Birkaç maçı kaybedebiliriz ama kapasitemizi artıracak bir deneyim olacak." dedi. 

Ranieri, geçen yılki şampiyonlukta attığı gollerle büyük katkısı bulunan golcüleri Jamie Vardy’nin Arsenal’ın çok istemesine karşın takımdan ayrılmama kararını muazzam bir gelişme olarak değerlendirerek, "O gitmeyerek herkese büyük bir işaret verdi. Arsenal’a gidip daha fazla kazanabilirdi. Bir dünya kulübünde şansını kullanabilirdi ama o Leicester’da kalmayı tercih etti. Onun bu seçimi bana Gigi Riva’yı hatırlatıyor." ifadelerini kullandı. 

Rakiplerin teknik adamlarına övgü 
Rakiplerinin sezona yeni ve dünyaca ünlü teknik direktörlerle gireceği anımsatılan Claudio Ranieri, Portekizli çalıştırıcı Jose Mourinho’nun Manchester United’ın yeni "Alex Ferguson"ı olabileceğini ancak Ferguson gibi takımın başında 26 yıl kalmayacağını, yine de takımda iz bırakacağını aktardı. 

Ranieri, İtalya Milli Takımı’na Euro 2016'da oynattığı futbolla herkesin takdirini kazanan ve yeni sezonda Chelsea’yi çalıştıracak vatandaşı Antonio Conte’nin kültürel farklılıklara takılmaması gerektiğini ve bu yıl İtalyan stilinde bir Chelsea izleyeceklerini kaydetti. 

Manchester City’nin başına da Pep Guardiola’nın gelişiyle ilgili olarak İtalyan çalıştırıcı, “Bana kalırsa doğru adam, doğru yerde. Roberto Mancini’den başlamak üzere Manuel Pellegrini’ye kadar kulüp, güzel futbol oynama çizgisinde devam ediyor." yorumunu yaptı. 

Serie A değerlendirmesi 
Serie A hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ranieri, son 5 yılın şampiyonu Juventus’u bu sezon için de mutlak favori göstererek, "Juve şu anda tek başına koşuyor. Sadece Napoli ve Roma onları zorlayabilir ama transfer dönemini bekleyip görmek gerek. Milano ekipleri de camialarının baştan aşağı değişimi ve el değiştirme ile karşı karşıya oldukları için daha sonra geliyor." değerlendirmesinde bulundu. 

Tecrübeli teknik adam, Serie A’da Sassuolo’nun gösterdiği performansın kendisinin ilgisini çektiğine işaret ederek, "Umarım, UEFA Avrupa Ligi’nde ön elemeyi geçerler. Sassuolo, İtalya’nın Leicester’ı olabilir. Bunu bana birkaç yıl öncesinde farklı bir anlayışla Udinese düşündürtüyordu. Udinese, genç yabancıların üzerinde duruyordu. Sassuolo ise İtalyan yolunu izliyor ki, bu yol ülke futbolunda bir kıpırdamaya yol açabilir." şeklinde görüş belirtti.
 

İLGİLİ HABERLER